Home / Tudomány-Technika / Neumann Jánosra emlékezve

Neumann Jánosra emlékezve

Neumann János, teljes nevén Margittai Neumann János Lajos, 1903. december 28-án született Budapest Lipótváros nevű részén. Egy jómódú zsidó családból származott; édesapja, Neumann Miksa bankár, édesanyja Kann Margit volt. Két öccse, Mihály és Miklós is sikeres pályát futottak be; az előbbi orvosként Chicagóban, az utóbbi jogászként Philadelphiában.

Neumann János tanulmányait a budapesti Fasori Evangélikus Gimnáziumban kezdte, amely akkoriban a világ egyik legjobb középiskolájaként volt ismert. 1921-ben érettségizett, majd a budapesti tudományegyetem bölcsészkarán folytatta tanulmányait, ahol főként matematikára koncentrált.

Az 1920-as évek elején Németországba költözött, ahol a berlini és a göttingeni egyetemen tanult tovább. 1926-ban szerezte meg a matematikai doktorátust a göttingeni egyetemen. Ezt követően az Egyesült Államokba költözött, ahol a Princeton Egyetem Institute for Advanced Study-jében dolgozott.

Neumann János munkássága rendkívül széleskörű volt; hozzájárulásai a matematika, a kvantummechanika, a halmazelmélet, az informatika és a játékelmélet területein kiemelkedőek. Ő fektette le a modern számítógépek működésének alapelveit, amit a „Neumann-elv” néven ismerünk. Számos tudományos műve jelent meg életében, többek között a „A kvantummechanika matematikai alapjai” című alapmű is.

Neumann János számos kitüntetésben részesült életében, és világszerte elismerték tudományos tevékenységének jelentőségét. Sajnos, 1957. február 8-án, mindössze 53 éves korában elhunyt Washingtonban, súlyos rákbetegség következtében, amit valószínűleg az atombomba kutatásának éveiben szerzett sugárszennyezés okozhatott.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.