Valóra vált álmok– A felzárkózó települések országos futballtornájának döntője

Harmincnyolc felzárkózó település több mint ötszáz fiatal focistája tapasztalta meg idén is a felcsúti Pancho Arénában, hogy kellő akarattal, kitartással, elszántsággal és összetartással megvalósulhatnak olyan álmok is, amelyek egy nehéz helyzetben lévő településről nézve gyakran elérhetetlennek tűnnek.

Október 13-án a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémián került sor a FETE KUPA, a Felzárkózó települések országos futballtornájának döntőjére. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Máltai SE egész országot lefedő labdarúgó programsorozatának záró eseményén, a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) európai uniós projekt finanszírozásával három korosztályban (U10, U12, U15) 38 hátrányos helyzetű település csapata, több mint 500 gyermek vett részt. A vasárnapi küzdelmek utolsó mérkőzéseit, a döntőket az élvonalbeli mérkőzéseknek is helyt adó Pancho Arénában vívhatták meg a csapatok, amelyek végén Szalonna (U10), Kömlő (U12) és Nagyecsed (U15) játékosai érdemelték ki a győzteseknek járó legnagyobb kupát.

A Felzárkózó települések programban szereplő falvakat felölelő regionális selejtezők az év során négy helyszínen (Szolnok, Miskolc, Tarpa és Pécs) zajlottak, ezeken a tornákon 100 település csapata, több mint 1000 gyermek lépett pályára.

A Fete Kupával egyidőben és egy helyszínen rendezték a Gyermekotthonok Országos Labdarúgó-bajnokságának döntőjét is, amelyre szintén több regionális selejtezőn keresztül kvalifikálták magukat a csapatok, s amelynek végén Komádi ifjú futballistái örülhettek az első helynek.

A felcsúti sportkomplexumban a Magyar Labdarúgó Szövetség jóvoltából hivatásos játékvezetők vezették a mérkőzéseket, amelyeket Baumstark Tibor műsorvezető, szakkommentátor kísért végig. Az U10-es korosztály körmérkőzéseiből elszánt küzdelmek után Szalonna csapata került ki győztesen, a borsodi település futballistái öt mérkőzésen húsz gólt szereztek, és egyet sem kaptak… A nap (vagy mondhatni az év) csúcspontja pedig az a három, a Pancho Arénában lejátszott döntő volt, amelyeken a Felzárkózó települések és a Gyermekotthonok Országos Labdarúgó-bajnokságának legjobbjai léptek a pályára, és minden játékos, csakúgy mint „a nagyok”, egyéni bemutatással, tapsviharban futhatott be a pályára.

  Valami történik Ecséden

A döntők előtt az izgatottságot egy hatalmas meglepetéssel sikerült még tovább fokozni, mikor a stadion kivetítőjén egyszercsak három válogatott labdarúgó – Fenyvesi Evelin, Dibusz Dénes és Sallai Roland – jelent meg, és köszöntötték a résztvevőket, valamint kívántak sok sikert a döntősöknek egy-egy személyes videóüzenetben.

A nap folyamán a meccsek közti szünetekben sem pihentek a labdák és a lábak, a Freestyle FC labda zsonglőr csapata különböző ügyességi játékokkal várta a gyerekeket, a döntők után pedig látványos bemutatóval kápráztatta el az utolsó meccseket hangosan végigszurkoló közönséget. A döntők után mind a 38 csapat minden pályára lépő játékosa átvette a megérdemelt elismerő oklevelét és érmét, valamint az MLSZ és a Puskás Akadémia jóvoltából összekészített ajándékcsomagokat, majd Kiss Dávid, Jelenlét misszióért  felelős vezető és a Máltai Szeretetszolgálat Sportegyesület elnöke és Maka István sportszakterületi vezető búcsúzott a fiatal focistáktól – de csak ideiglenesen, ugyanis egyöntetű kijelentés volt minden játékostól, hogy jövőre ismét kiharcolja a lehetőséget, és visszatér, hogy ő is pályára léphessen a Panchóban.

A 2024-es Fete Kupa dobogósai és díjazottjai:

U10:
1. Szalonna

2. Monor

3.Zalakomár

Gólkirály: Kertész Attila (Szalonna)

Legjobb kapus: Horváth Olivér (Zalakomár)

Legjobb játékos: David Larion Brúnó (Karancsság)

Fair Play-díj: Monor

U12

1. Kömlő

2. Szendrőlád

3. Zemplénagárd


Gólkirály: Kállai Nikolász (Kömlő)

Legjobb kapus: Juhász Attila (Zemplénagárd)

Legjobb játékos: Lakatos Dániel (Szendrőlád)

Fair Play-díj: Sajókaza

U15:

1. Nagyecsed

2. Kömlő

3. Tiszabura


Gólkirály: Szalai Sándor (Nagyecsed)

Legjobb kapus: Vas Antónió (Kömlő)

Legjobb játékos: Csonka Zoltán Szebasztián (Tiszabura)

Fair Play-díj: Sárkeresztúr

A rendezvény az Európai Unió támogatásával, a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) projektből valósult meg. (EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002)

További információ a Felzárkózó települések program sportfoglalkozásairól: https://fete.hu/szakteruletek/sport/


  Valami történik Ecséden