Már a látszatot sem tartják fenn

Várható volt – természetesen – hogy a kormány mindenkit kinyír, akik kiállnak a soraiból, ezzel szinte predesztinálják azokat akik billegnek a döntésben és van mitől tartaniuk.

A volt vezérkari főnökkel Ruszin-Szendi Romuluszal sem bánnak kesztyűs kézzel. Árulónak tartják, mert úgy döntött, hogy a Tisza tot válassza. Az első pillanattól komoly verbális támadások érték, most a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről (NKE) rúgták ki azonnali hatállyal.

De ki is ez az ember?

Ruszin-Szendi Romulusz magyar katonatiszt, a Magyar Honvédség parancsnoka volt 2021-től 2023-ig. Katonai pályafutását a Magyar Honvédség kötelékében kezdte, és évtizedeken keresztül különböző vezető beosztásokat töltött be. Pályája során kiemelkedő szerepet játszott a magyar haderő modernizációjában és a nemzetközi katonai együttműködések fejlesztésében.


Ruszin-Szendi Romulusz katonai tanulmányait Magyarországon végezte, ahol megalapozta szakmai tudását. Szolgálata során fokozatosan haladt előre a ranglétrán, és számos hazai és külföldi kiképzésen vett részt, amelyek hozzájárultak szakmai fejlődéséhez.


Magyar Honvédség Parancsnoka (2021-2023)

Ezen időszak alatt irányította a magyar fegyveres erőket, különös hangsúlyt fektetve a haderő modernizációjára, a NATO-val való együttműködés erősítésére és a hazai védelmi képességek fejlesztésére.
Korábbi Parancsnoki és Törzstiszti Beosztások: Katonai pályafutása során különböző alakulatoknál szolgált, és jelentős tapasztalatot szerzett a hadműveleti tervezés és vezetés területén.

Ruszin-Szendi Romulusz külföldi missziókban is részt vett, amelyek során nemzetközi katonai együttműködésekben szerzett tapasztalatokat. Ez hozzájárult ahhoz, hogy a Magyar Honvédség integráltabbá váljon a NATO keretein belül. Pályafutása során több katonai és állami kitüntetésben részesült, elismerve kiemelkedő szolgálatát és vezetői képességeit.


2023-ban távozott a Magyar Honvédség parancsnoki posztjáról, lezárva több évtizedes katonai karrierjét.

Ruszin-Szendi Romulusz pályafutása meghatározó szerepet játszott a modern magyar hadsereg fejlődésében, és munkássága hosszú távon is hatással lesz a honvédség működésére.

Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség korábbi parancsnoka, 2023 januárjában távozott pozíciójából. Bár hivatalosan távozásként kommunikálták az eseményt, a sajtóban és szakmai körökben széles körben elterjedt a vélekedés, hogy valójában leváltották.

  Devizakárpótlási törvényt javasol a DK

A távozás háttere


A döntés hátterében állítólag nézeteltérések álltak a Honvédelmi Minisztérium vezetésével. Ruszin-Szendi és a minisztérium között állítólag eltérő elképzelések voltak a honvédség jövőjéről és működéséről.


2023 elején a magyar kormány nagyszabású átalakításokat hajtott végre a honvédség vezetésében, amely során több magas rangú tiszt is távozott. A változások célja a hadsereg fiatalítása és a modernizáció felgyorsítása volt.
A Honvédelmi Minisztérium közleményében nem részletezték a távozás pontos okait, csupán annyit közöltek, hogy a döntés a vezetői struktúra megújításának része volt.
Ruszin-Szendi Romulusz nem kommentálta nyilvánosan a leváltását, és nem tett utalást arra, hogy önszántából távozott volna.

Ruszin-Szendi távozását követően a honvédség vezetését új, fiatalabb generáció képviselői vették át. Az átalakítások célja a NATO-val való együttműködés erősítése és a magyar hadsereg hatékonyságának növelése volt, bár a hirtelen váltások egyes szakértők szerint átmeneti bizonytalanságot okozhattak a szervezet működésében.

Összességében tehát Ruszin-Szendi Romulusz távozása inkább kényszerű leváltásnak tekinthető, amely a honvédség vezetésének átalakításához kapcsolódott.

Mi van most?


2025. február 24-én azonnali hatállyal elbocsátották a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről (NKE), ahol 2021 óta oktatott. Az elbocsátás indoklása szerint nyilvános rendezvényen tett kijelentései alkalmasak voltak a Magyar Honvédség és annak vezetésének jó hírnevének csorbítására, valamint a társadalmi bizalom csökkentésére.


Nemrégiben napvilágot látott információk szerint Dunakeszin egy 928 millió forint értékű szolgálati villát építettek számára, amelyet állami forrásból finanszíroztak. Ruszin-Szendi Romulusz közleményében tagadta és hangsúlyozta, hogy sem megrendelőként, sem tulajdonosként nem volt köze az ingatlanhoz, amely a Honvédelmi Minisztérium háttérintézményének kezelésében állt, és a mindenkori vezérkari főnök szolgálati lakásaként szolgált.


2025 februárjában csatlakozott a Tisza Párthoz, ahol honvédelemért felelős szakértőként tevékenykedik. E lépése után nem sokkal került sor az NKE-ről való elbocsátására, amelyet a párt elnöke politikai indíttatásúnak nevezett. Ezek az események jelentős hatással voltak Ruszin-Szendi Romulusz pályafutására és közéleti szerepére az elmúlt időszakban.

  Megújult Jehova Tanúi 17. kerületben található oktatási épülete

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.