Oroszország elutasította Trump csapatának „béketerv” javaslatait, habár egyik sem volt hivatalos. Ukrajna nem kapna NATO tagságot

A TASS szerint Vlagyimir Putyin, a Kreml vezetője már elutasította az amerikai elnökjelölt, Donald Trump csapatának „béketerv” javaslatait. Habár az Egyesült Államok részéről még nem érkeztek hivatalos kezdeményezések.

Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov úgy tűnik, elemezte a „számos szivárgást” és Donald Trump Time-nak adott interjúját.

Ezt követően arra a következtetésre jutott, hogy Trump állítólag a „harcok felfüggesztéséről” beszélt a kapcsolatok vonalán, és a „további felelősség áthárításáról Oroszországgal szemben az európaiakra”.

„Természetesen nem vagyunk elégedettek azokkal a javaslatokkal, amelyeket az elnökjelölt csapatának képviselői tettek az Ukrajna NATO-tagságának 20 évre való elhalasztására és a békefenntartó kontingens Ukrajnába küldésére” – mondta.

Lavrov elismerte, hogy Moszkva még nem kapott hivatalos jeleket az Egyesült Államoktól az Ukrajnában zajló háborúval kapcsolatban.

„Január 20-ig, azaz beiktatásának napjáig Donald Trump ‘elnökjelölt’ státuszban van, és minden politikát az aktuális elnök, Joseph Biden és annak adminisztrációja határoz meg. Eddig csak utóbbi jogosult az Egyesült Államok nevében kapcsolatba lépni Oroszországgal”

– tette hozzá.

Az orosz külügyminiszter nem feledkezett meg emlékeztetni arra, hogy Oroszország állítólag nyitott az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalásokra, de „a megállapodásnak sérthetetlennek kell lennie.”

Az Egyesült Államok elnökjelöltje, Donald Trump többször is nyilatkozott az Ukrajnában folyó háborúról. Kijelentette, hogy szeretné, ha az gyorsan véget érne. Trump azt ígérte, hogy az első 24 órában lezárja a háborút Ukrajnában, miután elnökké válik.

Trump terve az ukrajnai háború befejezésére még csak fejlesztés alatt áll, és a médiában megjelent tézisek nem a Trump-adminisztráció hivatalos álláspontját képviselik.

Lavrov nyilatkozatai legalábbis furcsák, tekintve, hogy Putyin még nem is látott hivatalos dokumentumot, amely leírná Trump valódi vízióját az ukrajnai háború befejezéséről, de már el is utasította azt.

Alapjában három terv van az asztalon, mely közül az első Trump leendő orosz–ukrán ügyi megbízottjához, Keith Kellogg nyugalmazott altábornagyhoz kötődik, míg a második az alelnökéhez, J. D. Vance-hez, a harmadik pedig a volt kémfőnökéhez és németországi nagykövetéhez, Richard Grenellhez. A tervekben közös, hogy Ukrajna NATO-tagságát levennék napirendről. 

  Mit tudunk a kazahsztáni utasszállító gép katasztrófájáról

A hírügynökség jelentése szerint Kellogg tervével összhangban a jelenlegi frontvonalak mentén jelölnék ki az országhatárokat, és amennyiben Ukrajna elfogadná ezt, cserébe további amerikai katonai támogatást kapna.

J. D. Vance terve, amelyet egy korábbi őszi podcast-interjúban is részletezett, abban különbözik, hogy demilitarizált övezeteket hoznának létre a frontvonalak közelében, melyeket erődítésekkel erősítenének meg az újabb orosz támadások megakadályozása érdekében. Ezen terv szerint megtagadnák Kijev NATO-tagságát.

A Grenell által kidolgozott harmadik terv szerint „autonóm zónákat” alakítanának ki Kelet-Ukrajnában, bár a cikk nem részletezte, hogy ez pontosan mit jelentene. A volt kémfőnök ugyanakkor kifejtette, hogy szerinte Ukrajna NATO-tagsága nem szolgálná az Egyesült Államok érdekeit. Richard Grenell egyébként – a Reuters információi szerint – azon kevesek közé tartozott, akik részt vettek Trump és Zelenszkij New Yorkban megtartott szeptemberi találkozóján.

Nógrádi szerint bajba lesznek az ukránok

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .