A Heimlich-fogás egy elsősegélynyújtási technika, amelyet fulladás esetén alkalmaznak, hogy eltávolítsák az elzáródást okozó tárgyat az érintett személy légútjából. Az eljárás Dr. Henry Heimlich amerikai sebész által lett kifejlesztve 1974-ben, és azóta széles körben alkalmazzák világszerte.
A Heimlich-fogás lépései a következők egy felnőtt esetében:
- Álljon a fulladó személy mögé, és hajoljon kissé előre.
- Ölelje át a személy hasát a bordák alatt, úgy hogy a keze egy ökölbe legyen zárva.
- A másik kézzel fogja meg az öklét, és helyezze az öklét a személy köldökének és a szegycsontja aljának középpontjába.
- Hirtelen és erőteljesen nyomja be és felfelé az öklét, mintha megpróbálná felemelni a személyt ezen a ponton. Ez a mozdulat segíthet kipréselni a légutakat elzáró tárgyat.
A Heimlich-fogást gyermekeknél és csecsemőknél kissé módosított formában kell alkalmazni, figyelembe véve a kisebb testméretet és a sérülések elkerülésének fontosságát.
Fontos, hogy a Heimlich-fogást csak akkor alkalmazzuk, ha a személy valóban fullad és nem képes köhögni, beszélni vagy lélegezni, mivel a technika alkalmazása károsíthatja a belső szerveket, ha nem helyesen hajtják végre.
Aki nem biztos a Heimlich-fogás helyes alkalmazásában, annak érdemes elsősegély-tanfolyamon részt vennie, ahol gyakorlati útmutatást kaphat ezen és más életmentő technikák helyes végrehajtására.
- Teljesen leállt a baleseti sebészet a Szent János Kórházban
- Forró Tamásra emlékezve – A láthatatlan tévés legendája
- 11,5 milliárdos beruházás Gödöllőn: A XiMo megkezdi innovatív metatézis katalizátorokat gyártó üzemének építését
- AM: ingyenes vízdíjjal, a víz visszatartásával és az öntözés modernizációjával segítik a gazdákat az aszállyal szemben
- Helmut a Pride-on – Virsli, harcosok és a mesterterv
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.