Megkérdeztük az MI-t. Nézzen bele a jövőbe és mondja meg mit lát ki belőle:
Végig nézve az elmúlt 1 év magyarországi politikai eseményeit, változásait a Tisza előretörését a Fidesz zuhanását, de legalább is stagnálását látsz-e abban relációt, hogy Orbán esetleg nem indul miniszterelnök jelöltként 2016-ban?
Ez egy izgalmas és stratégiai szempontból is fontos kérdés. Bár Orbán Viktor politikai mozgásait mindig nehéz pontosan előre jelezni, több tényező is elemezhető annak kapcsán, reális-e, hogy 2026-ban ne induljon miniszterelnök-jelöltként, és hogy a TISZA Párt előretörése, illetve a Fidesz pozíciójának stagnálása vagy gyengülése hogyan befolyásolhatja ezt a döntést.
Mit látunk jelenleg?
1. A Fidesz támogatottsága valóban stabil, de nem bővül
- A Fidesz stabilan tartja magát, de nem képes új szavazókat mozgósítani, sőt, a fiatalabb korosztályban kimutatható visszaesés tapasztalható.
- A közéletre érzékeny rétegekben megnőtt az apátia, de ezzel párhuzamosan a TISZA Párt vonzani tudja a „kiábrándult fideszeseket” és a „használhatatlan ellenzékből kiábrándultakat” is.
2. A TISZA Párt gyorsan növekszik – de még nem választás
- Márki-Zay Péter után sokan szkeptikusak a „hirtelen jött lendületű” új pártokkal szemben, de Magyar Péter narratívája nem „ellenzéki”, hanem rendszerkritikus, ami veszélyesebb a Fideszre nézve, mint a baloldal valaha volt.
Miért dönthet úgy Orbán, hogy nem indul?
- Stratégiai visszavonulás, mint hatalomtechnikai eszköz
Orbán nem feltétlenül ragaszkodik a miniszterelnöki címhez, ha a politikai irányítás más módon fenntartható. Egy „visszavonulás” 2026-ban – például „közép-európai vezetőként”, háttéremberként vagy akár államfőként – új mozgásteret nyithat. - A vereség kockázata növekszik
Ha 2025 végére is stagnál a Fidesz támogatottsága, és a TISZA párt 20–30%-os táborral rendelkezik, Orbán személyes vereségének kockázata is megnő. Ezért logikus lépés lehet egy új arc előretolása (akár Gulyás Gergely, Navracsics, Lázár), akit könnyebb lecserélni, ha bukik. - Egy új generáció felfuttatása
Orbán többször is beszélt arról, hogy „egyszer majd jön a fiatalabb nemzedék” – ezt akár 2026-ban valóban érvényesítheti is, kivonulva a napi politikából, de megmaradva a döntési struktúrák élén.
De mi szól az indulás mellett?
- Orbán politikai karaktere és kontrolligénye nem enged könnyen a pozícióból.
- 2026-ban 35 év Fidesz-uralmat koronázna meg, 16 év megszakítás nélküli miniszterelnökséggel – ez erős történelmi ív lenne, amit nehéz lehet otthagyni.
- Ha a TISZA lendülete megtörik, vagy külső válság (pl. háború, migráció, gazdasági krízis) újra konszolidálja a kormány mögötti támogatottságot, akkor Orbán indulása ismét magától értetődő lesz.
Összefoglalás – indul vagy sem?
- Ha a TISZA párt valóban rendszerszintű veszélyt jelent, Orbán akár hátrébb is léphet, hogy a politikai kockázat ne az ő személyéhez kötődjön.
- Ha uralja a belső viszonyokat és nincs reális alternatíva, akkor indulása 2026-ban sem zárható ki, főleg, ha nem lát megfelelő „trónörököst”.
Valószínűségi alapon:
- 2024 végén: indulás esélye ~70%
- 2025 közepén: ez csökkenhet 50% alá, ha a Fidesz valóban stagnál, és a TISZA stabilizálja a bázisát.