Szalaggal összekötött bugyik a sajtószabadság sírján – Performansz a Mediaworks székháza előtt

Akinek szeme van, az látta: színes, női alsóneműk feszültek szalagokra fűzve a Mediaworks székháza előtt. Nem egy olcsó bolti dekorációs baki, hanem egy markáns, ironikus tiltakozás – egy performansz, amely a sajtószabadság elgyengülésére, a női jogok és a független média aláásására hívja fel a figyelmet.

A demonstrációt – információink szerint – civil aktivisták egy csoportja szervezte, akik így próbálták felhívni a figyelmet arra, hogy a kormányközeli médiabirodalom, élén a Mediaworks kiadóval, nem csupán a politikai pluralizmust rombolja, de „szalagcímekbe fűzve eladja a valóság bugyiját is”.

Miért pont bugyik?
A performanszban használt bugyik mint szimbólumok egyszerre több üzenetet hordoznak:

az intim szférába történő beavatkozás jelképei, a leplezetlenségre, a propaganda „alsó szintjére” utalnak, valamint az újságírás „alsóneműig vetkőztetett” állapotát is jelképezik, amelyben a tartalom helyett a narratíva uralkodik.

A szalag, amely összefűzte az alsóneműket, nem más, mint a „kormányzati fonal”, amely egyesíti a médiától elvárt üzeneteket – legyen szó migrációról, háborúról, genderről vagy éppen a miniszterelnök reggeli tejfogyasztási szokásairól.

Miért a Mediaworks?
A Mediaworks Hungary Zrt. a KESMA (Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány) zászlóshajója, amelyhez több tucat megyei és országos lap, valamint online portál is tartozik. A performansz üzenete egyértelmű volt: „Itt nem hírek születnek, hanem szalaggal összekötött politikai alsóneműk.”

Az utóbbi időszakban a szerkesztőségek autonómiája, a kritikus újságírók hangja és a valódi tényfeltáró munka gyakorlatilag eltűnt ezekből a médiumokból.

Reakciók
A Mediaworks hivatalosan nem kommentálta az akciót, de a környéken tartózkodó járókelők mobiltelefonjaikkal sűrűn dokumentálták a látványos jelenetet. Egy arra járó férfi így fogalmazott:
„Ez az első cím Mediaworks frontján, amit nem írtak le – csak kiraktak. Tömörebb, mint egy vezércikk.”

A performansz egyszerre volt ironikus és tragikomikus, tökéletes példája annak, amikor az aktivizmus a kreatív eszközökhöz nyúl, hogy áttörje a médiazárványt. Az „alsóneműgate” talán rövid ideig lesz napirenden, de világosan mutatja: nem mindenki vette le bugyira a lelkiismeretét ebben az országban.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.