Gyurcsány Ferenc (szül. 1961) a magyar rendszerváltás utáni politika egyik legismertebb és legmegosztóbb szereplője. Miniszterelnöksége, majd ellenzéki tevékenysége évtizedeken át formálta a hazai közéletet. 2025. május 8-án hivatalosan bejelentette visszavonulását az aktív politikától, ezzel lezárva egy korszakot a magyar baloldalon.
A kezdetek – ifjúság, üzlet, belépés a nagypolitikába
Gyurcsány karrierje a kommunista párt ifjúsági szervezetében, a KISZ-ben indult, ahol országos vezetővé vált. A rendszerváltás után üzleti pályára lépett, majd a 2000-es évek elején a Medgyessy-kormány sportminisztereként tért vissza a politikába. 2004-ben, Medgyessy Péter lemondását követően, a Magyar Szocialista Párt miniszterelnök-jelöltje lett – és meg is kapta a bizalmat.
Miniszterelnökség (2004–2009) – sikeres újrázás, majd összeomlás
Gyurcsány 2004 és 2006 között ügyesen építette saját politikai karakterét, 2006-ban újraválasztották. Ugyanebben az évben azonban kiszivárgott a hírhedt őszödi beszéd, amelyben beismerte: a választási kampányban a valós gazdasági helyzetet elhallgatták. A beszéd nyilvánosságra kerülése után tüntetések és politikai válság söpört végig az országon.
A 2006 őszi rendőri túlkapások, a kormányzati reformok társadalmi elutasítása, valamint a pénzügyi válság miatt 2009-ben lemondott a miniszterelnökségről.
A DK megalapítása és ellenzéki szerep (2011–2025)
Gyurcsány 2011-ben kilépett az MSZP-ből, és megalapította a Demokratikus Koalíciót (DK), amelyet gyorsan az ellenzék egyik legnagyobb erejévé épített. Karizmatikus stílusával és markáns fellépésével a Fidesz-rendszer egyik legfőbb ellenlábasává vált. Bár személye megosztó volt, a DK a 2020-as évekre stabil bázist épített ki, és felesége, Dobrev Klára révén új vezetői arculatot is kapott.
Gyurcsány közben fokozatosan háttérbe húzódott, bár rendszeres közéleti megszólalásai és Facebook-posztjai továbbra is meghatározóak voltak az ellenzéki térfélen.
A visszavonulás (2025. május 8.)
- május 8-án Gyurcsány Ferenc hivatalosan bejelentette visszavonulását az aktív politikától. Ezzel formálisan is átadta a vezetést a párton belül Dobrev Klárának, aki már korábban is meghatározó szerepet töltött be az EP-ben, majd az ellenzéki kormányfőjelölti kampányban.
A döntés mögött több tényező állt: a hosszú ideje tartó személyes politikai elutasítottság, a generációváltás igénye a DK-n belül, és az a felismerés, hogy a párt csak új arcokkal bővítheti támogatottságát.
Örökség és megítélés
Gyurcsány Ferenc öröksége máig ellentmondásos: sokak szerint ő volt az utolsó karakteres, reformpárti baloldali vezető, mások a 2010 utáni baloldal egyik legnagyobb akadályozójaként tekintenek rá. Ugyanakkor tény: kevés politikus volt akkora hatással a rendszerváltás utáni magyar politikára, mint ő.
A 2025-ös visszavonulásával egy korszak zárult le – és most először válhat lehetővé, hogy a Demokratikus Koalíció önálló politikai arculatot építsen, Gyurcsány személyes történetétől függetlenül.
- Közel 100 filmmel, sok premierrel és sztárral ünnepli a magyar filmet a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál
- Gyurcsány Ferenc politikai pályafutása – a rendszerváltás egyik legmeghatározóbb alakjától a 2025-ös visszavonulásáig
- Raktárkonténer bérlés
- Magyar Péter felszólalása az EP-ben
- Devizakárpótlási törvényt javasol a DK