A napokban az Index oldalán is megjelent egy cikk, ami a magyarországi szúnyoggyérítésben is használt kémiai vegyszer a deltametrin káros hatásáról szól a magzatokra nézve. Körbe járva a témát az AI segítségét is igénybe véve jött létre ez a cikk, természetesen forrásmegjelöléssel a végeken.
Általános egészségügyi hatások
A deltametrin egy szintetikus piretroid rovarirtó, amely a bőrön, belélegezve vagy lenyelve eltérő akut tüneteket okozhat. Általában a mérgezési tünetek átmenetiek, és megfelelő használat mellett a humán toxicitása viszonylag alacsony. Az alábbiakban összefoglaljuk a különböző expozíciós módok hatásait:
- Bőrrel érintkezve: A deltametrin helyi bőrirritációt válthat ki. Gyakori a bőr kipirosodása és az úgynevezett paresztézia – bizsergő, viszkető vagy égő érzés a bőrön az érintkezés helyén kockazatos.hu. Ezek a kellemetlen érzések általában enyhék és 48 órán belül maguktól elmúlnak npic.orst.edu. Szembe kerülve a szer irritációt, kötőhártya-gyulladást és fájdalmat okozhat kockazatos.hu, ezért fontos a szem védelme használat közben.
- Belélegezve: A deltametrin permetének vagy porának belégzése enyhe légúti és idegrendszeri tüneteket idézhet elő. Nagyobb mennyiség belélegzése esetén jelentkezhet kaparó/égő érzés a torokban, köhögés, orrfolyás, tüsszögés, hányinger, fejfájás és nehézlégzés kockazatos.hu. Ezek a tünetek többnyire rövid időn belül megszűnnek, amint a belélegzett rovarirtó mennyisége csökken.
- Lenyelve: Szájon át általában csak véletlenül (pl. élelmiszerrel szennyezve) vagy szándékosan (öngyilkossági kísérlet) kerül nagyobb mennyiség a szervezetbe. Nagy dózis lenyelése esetén gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri tünetek léphetnek fel: hasi fájdalom, hányinger, hányás, izomgörcsök (görcsök) vagy akár átmeneti eszméletvesztés is előfordulhatkockazatos.hu. Súlyos mérgezésben az idegrendszeri túlstimuláció miatt izomrángások, remegés, görcsrohamok jelentkezhetnek, melyek kórházi ellátást igényelneknpic.orst.edu. Fontos kiemelni, hogy a deltametrin érintésre vagy belélegezve alacsony toxicitású, lenyelve pedig alacsony vagy mérsékelten mérgező az akut hatásokat tekintvenpic.orst.edu. Vagyis normál felhasználás mellett nem várhatók súlyos egészségkárosító hatások.
Idegrendszeri és hormonális hatások
Idegrendszeri hatások: A deltametrin a rovaroknál az idegrendszer működését zavarja meg, és hasonló mechanizmussal hat az emlősökre is (bár számukra kevésbé mérgező). A hatóanyag a nátrium-ion csatornák működését befolyásolja az idegsejtek membránjában: késlelteti a nátriumcsatornák záródását, ezáltal túlzott idegi ingerületátvitelt okoz kockazatos.hu. Rovarokban ez bénuláshoz és elpusztulásukhoz vezet, míg emlősöknél (embernél) jóval enyhébb az akut hatás, de nagy dózis esetén így is jelentkezhetnek idegrendszeri tünetek. Fejfájás, szédülés, kábultság előfordulhat erősebb belégzés esetén npic.orst.edu, súlyos mérgezésnél pedig a korábban említett remegés, görcsök, izomrángás vagy eszméletvesztés is felléphetnpic.orst.edu. Ezek a tünetek az idegrendszeri túlingerelés következményei. A deltametrint az ilyen hatásai miatt az USA Környezetvédelmi Hatósága (EPA) és a WHO is akut neurotoxikus hatású, mérsékelten veszélyes peszticidnek tartja (patkánykísérletek alapján) kockazatos.hu. Ugyanakkor hangsúlyozandó, hogy a humán idegrendszeri mellékhatások többnyire átmenetiek és a szervezetből való kiürülés után megszűnnek kockazatos.hu.
Hormonális (endokrin) hatások: Felmerült a gyanú, hogy a deltametrin és más piretroidok befolyásolhatják a hormonrendszert. Az Európai Unió már korábban a lehetséges endokrin diszruptor (hormonrendszert zavaró) anyagok közé sorolta a deltametrint (1. kategória) kockazatos.hu. Ez azt jelenti, hogy ha a további vizsgálatok is igazolják a hormonális hatásokat, a szabályok értelmében korlátozhatják vagy betilthatják mezőgazdasági használatát. A tudományos eredmények azonban ellentmondásosak ezen a téren. Állatkísérletekben nagy dózisban megfigyeltek bizonyos hormonális eltéréseket – például hím patkányoknál csökkent tesztoszteronszintet és a here tömegének csökkenését tapasztalták tartós deltametrin adagolás mellettnpic.orst.edunpic.orst.edu. Ugyanakkor más vizsgálatok minimálisnak találták a deltametrin endokrin hatásait, vagy egyáltalán nem mutattak ki hormonháztartást zavaró effektustkockazatos.hu. Egyes kutatások felvetik, hogy anti-androgén módon hathat (férfi nemi hormonok ellenében) az emberi szervezetben, de ezt eddig nem sikerült egyértelműen bizonyítanikockazatos.hu. Összességében tehát nem végleges az ítélet: a deltametrin esetleges hormonális zavarokat okozó hatása további kutatás tárgyát képezi, és ha létezik is ilyen hatás, valószínűleg csak nagy dózisú vagy hosszú távú expozíciónál jelentős.
Teratogenitás (a magzatra gyakorolt hatások)
A teratogenitás azt jelenti, hogy egy anyag képes-e veleszületett rendellenességeket vagy fejlődési károsodást okozni a magzatban. A deltametrin esetében eddig nem találtak egyértelmű bizonyítékot a teratogén hatásra. Laboratóriumi állatkísérletekben – ahol vemhes állatoknak adtak deltametrint – nem figyeltek meg születési rendellenességeket a megszületett utódoknálnpic.orst.edu. Például nyulaknál a vemhesség idején akár 100 mg/testtömegkg dózis sem okozott fejlődési rendellenességet a magzatokbannpic.orst.edunpic.orst.edu, patkányoknál pedig a legmagasabb tesztelt adag sem vezetett magzati fejlődési eltérésheznpic.orst.edu. Ezek megnyugtató eredmények, amelyek arra utalnak, hogy a deltametrin normál expozíciós szinteken nem teratogén. Ugyanakkor a témában fellelhető adatok nem teljesen egységesek. Egy magyar nyelvű összefoglaló szerint ellentmondásos információk jelentek meg: bár a genotoxikus (örökítőanyagot károsító) vagy reprodukciós toxicitására nincs bizonyíték, néhány tanulmány felvetett mutagén (mutációt okozó) hatást, és a teratogén hatással kapcsolatban is vegyesek az eredményekkockazatos.hu. Fontos hangsúlyozni, hogy ha van is bármilyen magzatkárosító hatása, az a jelenlegi ismeretek szerint legfeljebb szélsőséges körülmények (nagyon nagy dózis vagy nem megfelelő alkalmazás) esetén merülhet fel.
Mindemellett újabb kutatások a fejlődő idegrendszerre gyakorolt hatásra irányítják a figyelmet. 2025-ben napvilágot látott egy tanulmány, amely szerint ha vemhes egereket alacsony dózisú deltametrinnek tesznek ki, az utódaik agyi fejlődésében maradandó károsodások jelentkeznek – különösen a tanulási és memóriafunkciók terénpan-europe.info. Megdöbbentő módon ezek a káros hatások jóval a korábban biztonságosnak ítélt dózishatár alatt is megfigyelhetők voltak: az említett vizsgálatban a jelenleg biztonságosnak tartott európai határérték (~ADI) töredéke (annak ~1/12-e) mellett is kialakultak idegrendszeri eltérések a fiatal egerekbenpan-europe.info. A kutatók szerint nem sikerült olyan alacsony dózist meghatározni, amelynél ne jelentkezett volna valamilyen idegrendszeri fejlődési zavarpan-europe.info. Bár ez egy állatkísérlet és az emberre közvetlenül nem vetíthető ki teljes bizonyossággal, felhívja a figyelmet arra, hogy a magzati/gyermekkori expozíció kérdését tovább kell vizsgálni. Jelenleg tehát a hivatalos álláspont az, hogy a deltametrin nem bizonyítottan teratogén, de a magzati idegrendszer védelme érdekében érdemes minimalizálni a várandós nők felesleges kitettségét, amíg a tudományos kép teljessé nem válik.
Nemzetközi szakértői értékelések (WHO, CDC, EFSA, EPA)
Számos nemzetközi egészségügyi szervezet és szabályozó hatóság vizsgálta és értékelte a deltametrint, és alapvetően egyetértenek abban, hogy megfelelő használat mellett a kockázatok elfogadhatóan alacsonyak. Ugyanakkor kiemelik a biztonságos alkalmazás fontosságát, és figyelmeztetnek a túlzott vagy nem szakszerű használat veszélyeire. Íme néhány kulcsfontosságú megállapítás:
- WHO (Egészségügyi Világszervezet): A WHO a deltametrint az engedélyezett és ajánlott rovarirtók közé sorolja a közegészségügyi programokban. Például a WHO a malária megelőzésére szolgáló impregnált szúnyoghálók hatóanyagaként is elfogadta, mivel a betegségek elleni haszon magas, a humán egészségügyi kockázat pedig megfelelően alacsony e használat soránen.wikipedia.orgwwwnc.cdc.gov. A WHO és az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének közös testülete (JMPR) már 1982-ben megállapította a deltametrin megengedhető napi bevitelét (ADI), ami 0,01 mg/testtömeg-kilogrammncbi.nlm.nih.gov. Ez azt jelenti, hogy ezen mennyiség alatt a napi bevitel egész életen át biztonságosnak tekinthető. A WHO kockázatértékelései szerint a deltametrinnel kezelt hálók és más közegészségügyi alkalmazások biztonságosak az emberekre, ha a gyártó előírásai szerint használják őketwwwnc.cdc.gov. Ugyanakkor a WHO a deltametrint a veszélyességi osztályozásában általában mérsékelten veszélyes peszticidnek sorolja (LD_50 értékei alapján, lásd korábban), ami arra utal, hogy nagyobb mennyiség véletlen expozíciója már okozhat mérgezési tüneteket, ezért képzést és óvatosságot javasolnak a kezelőknek.
- CDC (Egyesült Államok Járványügyi Központja): A CDC szintén alkalmazza a piretroidokat (köztük a deltametrint) a szúnyogok és más vektorok elleni küzdelemben, és kommunikációjában hangsúlyozza a biztonságos használat jelentőségét. A CDC weboldalán kiemeli, hogy ha az ilyen rovarirtó szereket az előírásoknak megfelelően használják, akkor nem jelentenek veszélyt az emberekre vagy háziállatokracdc.gov. Tehát a használati utasítás betartása kulcsfontosságú: a javasolt hígítási arányok, szellőztetés, védőfelszerelés és várakozási idők betartásával a deltametrin alkalmazása biztonságos a lakosság számára. A CDC ugyanakkor figyelmeztet arra, hogy zárt térben, nem megfelelően használva irritációt okozhat, és javasolja, hogy minimalizáljuk a felesleges expozíciót, különösen érzékeny egyének (pl. asztmások vagy allergiások) esetén, mivel némely embereknél allergiás tüneteket vagy asztmás rohamot provokálhat a szeren.wikipedia.org. Összességében a CDC álláspontja az, hogy a deltametrin hatékony és viszonylag biztonságos eszköz a vektorok elleni védekezésben, de körültekintő használatra int.
- EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság): Az EFSA elsősorban a növényvédőszer-maradékok élelmiszer-biztonsági kockázatait vizsgálja. Több értékelést is kiadott a deltametrinről, amelyekben megállapította, hogy a jelenleg engedélyezett mezőgazdasági felhasználásokból származó élelmiszer-maradékok nem jelentenek egészségügyi kockázatot a fogyasztókra nézveresearchgate.net. Például egy 2025-ös EFSA értékelés a cseresznyén alkalmazott deltametrinmaradékot vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy semmilyen akut vagy krónikus bevitel nem haladja meg a toxikológiai referenciaértékeket, tehát valószínűtlen, hogy a fogyasztók egészségét veszélyeztetné a deltametrin engedélyezett használat melletti beviteleresearchgate.net. Az EFSA ugyanakkor rámutatott néhány bizonytalanságra (pl. a deltametrin különböző izomer formáival kapcsolatban), de ezek nem változtatnak azon a fő üzeneten, hogy a jelenlegi előírások betartása mellett a kockázat csekély. Érdemes megjegyezni, hogy az EFSA már 2009-ben is foglalkozott a deltametrin fejlődő idegrendszerre gyakorolt esetleges hatásával (ún. fejlődési neurotoxicitás kérdése), és a rendelkezésre álló adatok alapján akkoriban nem talált egyértelmű bizonyítékot jelentős kockázatrapmc.ncbi.nlm.nih.govepa.govt.nz. A mostani független kutatások fényében (lásd fentebb) azonban várható, hogy az EFSA a jövőben ismét megvizsgálja ezt a kérdést. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az EFSA szigorú biztonsági tartalékokkal állapítja meg az elfogadható beviteli szinteket, így a fogyasztók védve vannak még a potenciális bizonytalan hatásokkal szemben is. Jelenleg a deltametrin uniós szinten engedélyezett hatóanyag, és számos növénykultúrában van megengedett maximális maradékszintje (MRL), melyeket folyamatosan felülvizsgálnak.
- EPA (Amerikai Környezetvédelmi Hivatal): Az EPA részletesen értékelte a deltametrin toxicitását és engedélyezte a felhasználását számos területen (mezőgazdaság, közegészségügy, háztartások). Az EPA besorolása szerint a deltametrin nem rákkeltő az emberre (a rendelkezésre álló adatok alapján „nem valószínű, hogy emberi karcinogén” besorolást kapott)npic.orst.edu. Ezt alátámasztják az állatkísérletek is, melyekben nem találtak megnövekedett daganatos megbetegedést a deltametrinnel kezelt csoportokbannpic.orst.edunpic.orst.edu. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) – ami a WHO rákkutatással foglalkozó szervezete – szintén 3. csoportba (nem besorolható) sorolta a deltametrint, mivel nincs elegendő emberi adat a rákkeltő hatás igazolásáranpic.orst.edu. Az EPA a heveny toxicitás szempontjából a deltametrint a mérsékelten toxikus kategóriába sorolja (ez összhangban van a WHO-val): az akut orális LD₅₀ értéke patkányokban ~30–50 mg/kg nagyságrendű, ami viszonylag magas toxicitást jelez koncentrált formában, de a készítmények hígított alkalmazása mellett az emberekre jóval kisebb veszélyt jelentkockazatos.hu. Az EPA által megállapított referencia dózis (RfD) és az élelmiszerekben engedélyezett maradékszintek is azon alapulnak, hogy életút során se haladjuk meg a biztonságos bevitelt. Összességében az EPA úgy ítéli meg, hogy a deltametrin kockázatai kontrollálhatók, ha a használata az engedélyezett címkefeltételek szerint zajlik, azonban felhívják a figyelmet az érzékszervi irritációra és neurotoxikus tünetekre, amelyek nem szakszerű használat esetén előfordulhatnak.
Megjegyzés: A fenti szervezetek (és a tudományos szakirodalom) egybehangzóan állítják, hogy a deltametrin erősen mérgező a rovarokra és vízi élőlényekre, viszont az emlősök (és így az ember) számára szelektíven kevésbé mérgező, főleg mert az emlős szervezetben gyorsan lebomlik és kiürül. A humán kockázatkezelés lényege tehát az, hogy minimalizálják az emberi expozíciót a szükségtelen esetekben, és betartsák a használati előírásokat, mert így a haszon (rovarok irtása, betegségek megelőzése) lényegesen meghaladja a kockázatot.
Mikor válhat veszélyessé a deltametrin?
Bár a deltametrin általában biztonságosnak tekinthető a lakosságra nézve a szabályos felhasználás mellett, bizonyos körülmények között mégis komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. Az alábbiakban összefoglaljuk, milyen helyzetekben válhat veszélyessé:
- Nagy dózis vagy koncentrált expozíció: A deltametrin akkor a legveszélyesebb, ha nagyon nagy mennyiségben kerül az emberi szervezetbe. Ilyen előfordulhat például, ha valaki szándékosan iszik meg egy koncentrált rovarirtó szert, vagy ha súlyos baleset történik (pl. véletlen lenyelés gyerekeknél). Nagy dózisú expozíció esetén a korábban ismertetett súlyos idegrendszeri tünetek jelentkezhetnek: rángógörcsök, eszméletvesztés, légzési nehézség. Orvosi esetleírások dokumentáltak életveszélyes mérgezéseket, például mezőgazdasági dolgozóknál, akik védőfelszerelés nélkül permetezték a szert és hosszú ideig belélegezték, vagy olyan személyeknél, akik öngyilkossági céllal vették be. Halálos kimenetelű mérgezés azonban nagyon ritkán fordul elő deltametrin esetén – főleg szándékos vagy súlyos baleseti lenyelés kapcsán –, és a dokumentált végzetes esetekben is gyakran közrejátszott a rovarirtó formulában levő oldószer toxikus hatása a bekövetkező szervi károsodásokbankockazatos.hu. Tehát extrém dózis nélkül a halálos mérgezés esélye csekély.
- Ismételt vagy hosszan tartó expozíció: Felmerülhet, hogy a tartós, alacsony dózisú kitettség (például ha valaki naponta érintkezik a szerrel munkája során) nagyobb veszélyt jelenthet-e. A rendelkezésre álló adatok szerint a deltametrin nem halmozódik fel jelentős mértékben a szervezetben – az anyagcsere viszonylag gyorsan lebontja, és kb. 6-8 nap alatt kiürül a testbőlkockazatos.hu. Emiatt a hosszú távú, ismétlődő kitettség önmagában nem feltétlenül súlyosabb, mint az egyszeri akut kitettség, ha az adagok hasonlóak. Valójában megfigyelték, hogy a krónikus (hosszú távú) expozíció hasonló tüneteket eredményez, mint az akut mérgezés, és nem jelentkeznek új, kumulatív ártalmak a rövid távú hatásokhoz képestkockazatos.hu. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a folyamatos expozíció veszélytelen: ismételt kisebb mérgezések összeadódó hatása terhelheti a szervezetet, és például idegrendszeri panaszok (fejfájás, alvászavar, ingerlékenység) kialakulhatnak. Különösen igaz ez akkor, ha a munkavállaló nem tart szünetet, vagy a szervezet regenerálódását nem biztosítják. Fontos, hogy a munkavédelmi előírásokat betartsák: az EU-ban egy elfogadható napi expozíciós szintet (AOEL) is meghatároztak a deltametrinre (pl. 0,0075 mg/kg/nap az operátorokra egy vizsgálat szerintbayer.com), és ennek túllépése rendszeresen már kockázatot jelenthet. Összességében: a rendszeres, szakszerűtlen érintkezés (akár munkahelyi, akár otthoni környezetben) megnöveli a kockázatot, ezért a védőfelszerelés és a higiénés szabályok betartása elengedhetetlen azoknak, akik gyakran dolgoznak deltametrinnel.
- Nem megfelelő alkalmazás (visszaélés vagy hanyagság): A deltametrin akkor válhat veszélyessé, ha nem tartják be a használati utasításokat. Számos mérgezéses incidens vezethető vissza emberi mulasztásra. Például zárt térben, szellőztetés nélkül történő permetezés a szer felhalmozódását okozhatja a levegőben, ami belélegezve irritációt vagy enyhe mérgezést okozhat. Védőfelszerelés nélküli permetezés (pl. kesztyű, maszk hiánya) a bőrön át és a légutakon át történő felszívódást növeli. Gyakori hiba a permetezés során, hogy széllel szemben vagy nem megfelelően beállított szórófejjel dolgoznak, ilyenkor a permet a kezelő arcára, bőrére kerülhetkockazatos.hu. Ugyancsak veszélyes, ha túl nagy koncentrációban keverik a szert a javasolthoz képest abban a reményben, hogy „erősebb” hatást érjenek el – ezzel aránytalanul nő az emberi expozíció iskockazatos.hu. Helytelen tárolás vagy csomagolás (pl. üdítős palackba töltött rovarirtó szer) miatt előfordulhat véletlen lenyelés. Emellett léteznek illegális vagy nem jóváhagyott formájú termékek is (pl. bizonyos „csodakréták”), amelyek hatóanyaga deltametrin lehet, de a használatuk kockázatos, mert nincs megfelelő címkézésük és adagolásuk. Összességében: a gondatlanság, figyelmetlenség vagy szándékos visszaélés esetén a deltametrin jelentős veszélyt hordozhat. Ezt elkerülendő minden esetben be kell tartani a címkén előírt adagolást, alkalmazási körülményeket (szellőztetés, várakozási idők), és el kell zárni a készítményeket gyermekek előlkockazatos.hu.
- Érzékeny csoportok: Bár a deltametrin toxicitása általában alacsony az emberre, bizonyos csoportok érzékenyebbek lehetnek. Ilyenek például a gyermekek, akiknek kisebb a testtömege és fejlődőben van az idegrendszerük. Állatkísérletekben fiatal patkányoknál kimutatták, hogy jóval érzékenyebben reagálnak a deltametrinre: a néhány hetes patkányok akár 7-16-szor érzékenyebbek voltak, mint a felnőtt egyedek az idegrendszeri tüneteket tekintvenpic.orst.edunpic.orst.edu. Ez arra utal, hogy csecsemők és gyerekek esetében különösen fontos minimalizálni a kitettséget (pl. ne legyenek jelen zárt térben a permetezés során, ne nyúljanak frissen kezelt felülethez). Hasonlóképpen az asztmás vagy allergiára hajlamos személyek erősebben reagálhatnak a szerre (légúti irritáció, roham provokálása), ezért számukra is fokozott óvatosság javasolt. Végül megemlítendő a várandós nők csoportja: bár teratogén hatást nem igazoltak, a legújabb eredmények fényében (ld. magzati idegrendszer) érdemes elkerülniük a deltametrinnel való érintkezést, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Összegzés: A deltametrin egy széles körben használt és hatékony rovarirtó, amely az emberekre nézve általában biztonságos, ha körültekintően és a szabályok szerint használják. Általános akut hatásai közé tartozik a bőr és nyálkahártya enyhe irritációja, illetve nagy dózis esetén idegrendszeri túlingerelés, de nincs bizonyíték erős krónikus egészségkárosító hatásokra (pl. rák, hormonális károsodás vagy fejlődési rendellenességek) a megengedett expozíciós szintekennpic.orst.edunpic.orst.edukockazatos.hu. Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni arról, hogy minden vegyi anyag – így a deltametrin is – veszélyes lehet helytelen használat esetén. A lakosság és a felhasználók védelme érdekében mindig be kell tartani a használati utasításokat, gondoskodni kell a megfelelő védőfelszerelésről, a gyerekek és érzékeny egyének védelméről, és figyelembe kell venni a tudományos közösség legfrissebb eredményeit a kockázatok folyamatos újraértékelése során. Az olyan tekintélyes szervezetek, mint a WHO, CDC, EFSA és EPA, folyamatosan figyelik a deltametrinnel kapcsolatos kutatásokat – és jelenlegi álláspontjuk szerint a deltametrin haszna meghaladja a kockázatait, feltéve, hogy ésszerűen és felelősen alkalmazzák cdc.govresearchgate.net.
Források: A fenti állítások megbízható forrásokra támaszkodnak, többek között a Nemzeti Peszticid Információs Központ (NPIC) adatlapjairanpic.orst.edunpic.orst.edu, a WHO és az EPA értékeléseirenpic.orst.edukockazatos.hu, valamint tudományos publikációkra és összefoglalókra kockazatos.hupan-europe.info, biztosítva a naprakész és hiteles tájékoztatást.
(Borítókép: Kémiai szúnyogirtás. Fotó: Varga György / MTI)
- A szúnyogok kémiai gyérítésében használt deltametrin tartalmú irtószer hatása az emberreA napokban az Index oldalán is megjelent egy cikk, ami a magyarországi szúnyoggyérítésben is használt kémiai vegyszer a deltametrin károsElolvasom
- 10 órán keresztül bombázták Kijevet és körnékétTegnap este Oroszország hatalmas kombinált csapást indított, amely közel 10 órán át tartott. 18 rakétát, köztük ballisztikus rakétákat, és körülbelülElolvasom
- Halára vertek egy magyar férfit Kárpátalján a kényszersorozás közbenMTI – Sztáray Péter, a biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkár csütörtökön bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, Sándor Fegyirt a Külgazdasági ésElolvasom
- Rengeteg helyre riasztották a tűzoltókatBM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Heves viharok söpörtek végig az ország nagy részén, az erős szél és a zivatarok rengeteg helyenElolvasom
- Megkezdték az autókkal trükköző érdi család tagjainak elszámoltatását a nyomozókTöbb mint ezer autót vonták ki a forgalomból, miután fény derült egy érdi család éveken át tartó ügyeskedésére. A NemzetiElolvasom