Amy Winehouse brit énekesnő és dalszerző volt, aki mély, kifejező alt hangjával és a zenei műfajok eklektikus keverékével vált ismertté, beleértve a soul-t, rhythm and bluest, és a jazzt. Winehouse debütáló albuma, a „Frank” (2003) kritikai sikert aratott az Egyesült Királyságban, és jelölést kapott a Mercury Prize-ra. Második albuma, a „Back to Black” (2006), öt Grammy-díjat hozott neki, ami egyenlővé tette a női előadók egyetlen éjszakán belüli legtöbb győzelmének akkori rekordjával, és Winehouse lett az első brit nő, aki öt Grammyt nyert, beleértve a három általános kategória „Nagy Négy” Grammy-díját: Legjobb Új Előadó, Az Év Felvétele és Az Év Dala.
Winehouse élete során küzdött a szubstanciahasználattal és mentális egészségi problémákkal, amelyeket gyakran a média is nyilvánosságra hozott. Küzdelmei befolyásolták zenéjét, így dalai mélyen személyesek és megindítóak lettek. Sajnos Amy Winehouse 2011. július 23-án, 27 éves korában alkoholmérgezésben hunyt el. Bár élete rövid volt, Winehouse hatása a zenére tartós maradt, és egyedülálló stílusával és erőteljes hangjával emlékezik rá a világ.
Amy Winehouse halálának hivatalos oka alkoholmérgezés volt. Az énekesnő 2011. július 23-án hunyt el otthonában, Londonban. A boncolási jelentés szerint halálát a rendkívül magas véralkoholszint okozta, ami végül légzésleálláshoz és a szervezet működésének megállásához vezetett. Winehouse hosszú ideje küzdött alkohol- és drogproblémákkal, és ezek a problémák gyakran a nyilvánosság előtt zajlottak. Halála előtt rövid ideig józan életmódot folytatott, de a tragikus nap előtti hetekben újra visszaesett. Amy Winehouse tragikus halála nagy hatással volt a zenére és rajongóira világszerte, és felhívta a figyelmet a mentális egészség és a függőségek kezelésének fontosságára.
És most álljunk meg egy pillanatra:
A 27 évesen elhunyt könnyűzenei előadók csoportját gyakran hívják a „27 Club”-nak. Ez a kifejezés olyan híres zenészekre utal, akik tragikusan fiatalon, 27 évesen hunytak el, és jelentős hatással voltak a zenei világra. Itt van néhány jelentős tagja ennek a sajnálatos „klubnak” a XX. századból:
Robert Johnson (1911-1938) – Az amerikai blues zenész és énekes, akit gyakran tekintenek a modern blues egyik atyjaként. Halála körülményei homályosak és rejtélyesek.
Brian Jones (1942-1969) – Az angol zenész, a Rolling Stones együttes alapító tagja. Jones halálát fulladás okozta egy medencében, ami körül számos találgatás és elmélet kering.
Jimi Hendrix (1942-1970) – Az amerikai gitáros, énekes és dalszerző, akit széles körben az egyik legnagyobb elektromos gitárosként tartanak számon. Hendrix halálának hivatalos oka fulladás volt, ami túlzott alkohol- és drogfogyasztás következtében történt.
Janis Joplin (1943-1970) – Az amerikai rockénekesnő, aki híres volt erőteljes hangjáról és energikus előadásmódjáról. Joplin heroin-túladagolásban halt meg.
Jim Morrison (1943-1971) – Az amerikai énekes, dalszerző és költő, a The Doors rockegyüttes frontembere. Morrison halálának hivatalos oka szívroham volt, bár pontos körülményei máig tisztázatlanok.
Kurt Cobain (1967-1994) – Az amerikai énekes, dalszerző, a Nirvana grunge együttes frontembere. Cobain öngyilkosságot követett el.
Ezek a zenészek mind hagyatékot hagytak a zenében, és befolyásukat a mai napig érezni lehet. A „27 Club” tagjainak korai halála ráirányította a figyelmet a mentális egészség és a függőségek kezelésének fontosságára a zeneiparban.