Putyin Merkelnek – „Ön nem lesz örökké kancellár, és ők NATO-tagok lesznek. Én pedig ezt szeretném megakadályozni”

Angela Merkel volt német kancellár, miután befejezte az aktív politikai pályafutását a most megjelent könyvén dolgozott. Érdemes kiemelni belőle most, Putyinnal kapcsolatos véleményét, melyet a The Guardian oldalán olvashatunk. Érdemes elolvasni.

A történelem más terveket is szánt Vlagyimir Putyinnak, egy másik alaknak, aki Angela Merkel távollétében tovább formálja a világot. Bár Merkel, aki folyékonyan beszél oroszul, manipulatívnak és bosszúállónak tartotta Putyint, elismeri, hogy az orosz elnöknek volt néhány jogos érve hírhedt, Nyugat-ellenes tirádájában a 2007-es müncheni biztonsági konferencián.

„Voltak olyan pontok, amelyeket nem tartottam teljesen abszurdnak. Mint tudjuk, soha nem volt bizonyíték vegyi fegyverekre Irakban” – írja, utalva az Egyesült Államok rezsimváltásra vonatkozó igazolására.

„Én is kritizáltam, hogy nem történt előrelépés az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződés (CFE) frissítésében” – folytatja –, amelyet „a Varsói Szerződés feloszlása, a Szovjetunió összeomlása és a kelet-európai országok NATO-hoz való csatlakozása után kellett volna módosítani”.

Merkel különösen a kelet-európai vezetőket bírálja azért, mert szerinte úgy tettek, mintha Oroszországot egyszerűen félre lehetne állítani. „Ezt mind gyerekesnek és elítélendőnek találhatjuk, ingathatjuk a fejünket. De ettől még Oroszország nem fog eltűnni a térképről.”

Merkel arra is utal, hogy Putyin félelme attól, hogy Ukrajna csatlakozhat a NATO-hoz, miután ő távozik a hivatalából, hozzájárult az ország 2022-es teljes körű inváziójához.

Anélkül, hogy pontosítaná, mikor hangzottak el a szavai, Merkel azt állítja, hogy Putyin ezt mondta neki: „Nem leszel örökké kancellár. És akkor Ukrajna NATO-tag lesz. Ezt pedig meg akarom akadályozni.”

Merkel úgy távozott hivatalából, hogy továbbra is népszerű volt a németek többsége körében, de örökségét beárnyékolják azok a vádak, hogy nem nézett szembe Moszkva Ukrajna elleni agresszív szándékaival, miközben Németországot túlzottan függővé tette az orosz gáztól. Kritikusai szerint Merkel liberális menekültügyi politikája is hozzájárult az Alternatíva Németországnak nevű szélsőjobboldali párt felemelkedéséhez.

  Nagy gondban van az orosz polgári légiközlekedés

Merkel a hivatalból való távozása óta nagyrészt távol maradt a nyilvánosságtól, de a következő hetekben számos alkalommal megjelenik Németországban és külföldön, hogy népszerűsítse könyvét.

„Freedom” Angela Merkel tollából (Pan Macmillan, £35). A The Guardian és a The Observer támogatásához rendelje meg példányát a guardianbookshop.com oldalon. Felhívjuk figyelmét, hogy szállítási költségek merülhetnek fel.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .