Pontosan 47 éve történt

Szent korona

A magyar Szent Korona története két kiemelkedően fontos eseményt tartalmaz: a korona az országból történő elkerülését és későbbi visszatérését Magyarországra.

Az elkerülés története
A Szent Korona több alkalommal is elhagyta az országot történelme során, de a legismertebb esemény a második világháború végén történt, amikor a koronát az amerikai csapatoknak adták át, hogy megvédjék a náci Németországtól és a szovjet megszállástól. 1945 májusában egy magyar hadsereg ezredes átadta a Szent Koronát és más koronázási ékszereket egy amerikai hadsereg ezredesnek Egglesberg közelében, Ausztriában
.

A hazatérés története
1978. január 6-án a Szent Korona visszakerült Magyarországra, miután Jimmy Carter amerikai elnök beleegyezett a korona visszaszolgáltatásába. Egy jelentős ceremónia keretében adták át a koronát a magyar parlament előtt. Az eseményen mind az amerikai, mind a magyar himnusz elhangzott, és Cyrus Vance, az USA nemzetközi ügyekért felelős minisztere mondott beszédet, melyre Antal Apró, a magyar országgyűlési miniszter válaszolt. Az esemény szimbolizálta Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok közötti megerősödött kapcsolatokat és a magyar nemzet függetlenségének és szuverenitásának tiszteletben tartását

E két esemény együttesen mutatja be a Szent Korona, mint a magyar államiság szimbóluma történelmi jelentőségét és azokat a politikai, társadalmi változásokat, amelyeket a korona elkerülése és visszatérése hozott Magyarország számára.
A Szent Korona, vagyis Szent István koronája a magyar államiság jelképe. A legtöbb történész egyetért abban, hogy a korona egyes részei a 12. század elején keletkeztek, bár már az 11. században is léteztek a koronának előzményei. A korona alapanyaga arany, és különböző drágakövekkel, valamint értékes ékszerekkel díszítették. Az uralkodó fejére helyezésével jelképezte a királyi hatalom átadását, és nélkülözhetetlen része volt a koronázási szertartásnak.

A korona egyedülálló jelentősége miatt többször is külföldre került az ország történelme során. A második világháború alatt például az Egyesült Államokba szállították, hogy megóvják a szovjet megszállástól, majd 1978-ban térhetett vissza Magyarországra. A visszaszolgáltatás után a koronát és a többi koronázási jelvényt a Magyar Nemzeti Múzeumban állították ki, és később a Parlament épületébe kerültek.

  Egy sorozat, melyet 15 évig forgattak

A Szent Korona különleges kegyeleti tárgyként funkcionál, amely összekapcsolja a múltat a jelennel, és emlékeztet a magyar nemzet függetlenségére és történelmi önazonosságára. Az uralkodók koronázása során a koronát mindig a legfőbb állami méltóság, a nádor helyezte az uralkodó fejére, ami kiemeli a korona és a hatalom szoros kapcsolatát.

Az a magyar ezredes, aki 1945-ben Egglesberg közelében az Egyesült Államok hadseregének átadta a Szent Koronát és más ékszereket, nem szerepel név szerint a hozzáférhető forrásokban. Ez a történelmi esemény gyakran említésre kerül, de az érintett magyar ezredes neve nem dokumentált a nyilvános forrásokban, de egy dokumentumfilmben elhangzik személyének fontossága és neve is. Pajtás Ernő ezredes, a koronaőrség parancsnoka.

Címlapkép: Tóth István, MTI 1978 január 6.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .