A Pest Vármegyei Főügyészség bíróságon támadta meg azt az ajándékozási szerződést, amellyel egy demenciában szenvedő idős hölgy odaajándékozta ingatlanát a rokonának.
Az ajándékozás a jogszabályok értelmében egy szerződés, amellyel az ajándékozó vagyonát ingyenes másnak adja.
Ehhez természetesen szellemi épségre, megfontolási és döntési készségre van szükség. Ha ez valamilyen okból nem áll fenn, a tulajdonjogszerzés törlése érdekében bíróság előtt per indítható.
Jelen esetben az idős, akkor 79 éves nő Budapesten élt egyedül saját lakásában. Legközelebbi hozzátartozói néhai húgának gyermekei voltak. Az egyik unokahúgával szoros kapcsolatot tartott, aki naponta látogatta, pénzügyeit meghatalmazottjaként évek óta intézte. 2021 januárjától az idős hölgy – korábban már fennálló – mentális zavara súlyosbodott, melyet környezete is észlelt. Téveszméi fokozódtak, oly annyira, hogy az őt gyakorta látogató és gondozó unokahúga ellen fordult.
Emiatt a nő értesítette a gyámhivatalt, mivel álláspontja szerint demencia miatt a mentális hanyatlás folyamata felgyorsult az idős hölgynél. A gyámhatóság eljárást indított, ideiglenesen gondnokság alá helyezte a hölgyet, majd pert indított a gondnokság alá helyezése iránt.
Még ugyanebben a hónapban az idős nőt a másik unokahúga elvitte magához a saját ingatlanába, ahol átmenetileg maga gondozta. Viszont ebben az időszakban az idős hölgy aláírt egy szerződést, amellyel elajándékozta az általa lakott budapesti ingatlanát az őt gondozó unokahúga kiskorú lányának. A szerződés szerint az ingatlanon holtig tartó haszonélvezeti joga maradt.
A gondnokság alá helyezés iránti perben kirendelt igazságügyi elmeorvos szakértők megállapították, hogy a hölgy mentális zavara szerződéskötési képességét egyértelműen befolyásolta. Az általa aláírt adásvételi szerződés hatásaival csak részben volt tisztában, nem értette azt, hogy az ajándékozási szerződés megkötése rá pontosan milyen jogkövetkezményekkel járt, azaz nem láthatta át, hogy az ajándékozási szerződés megkötése azzal jár, hogy ellenszolgáltatás nélkül lemond az általa lakott ingatlan tulajdonjogáról. Ezek alapján a bíróság cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alá helyezte, azonban néhány hónappal később a nő elhunyt.
A fentiek miatt a Pest Vármegyei Főügyészség pert indított a Fővárosi Törvényszéken, melyben kérte, hogy a bíróság érvénytelenség címén rendelje el a megajándékozott tulajdonjogának törlését az ingatlan-nyilvántartásból.
Pest Vármegyei Főügyészség