Állítások bűnügyi hátterű személyekről a Fideszes Harcosok Klubjában
Orbán digitális hadserege: a Harcosok Klubja indulása
Orbán Viktor miniszterelnök május közepén útjára indította a Harcosok Klubja nevű kezdeményezést – egy digitális aktivistahálózatot, melytől a Fidesz a 2026-os választási kampány erősítését várja. Orbán a budapesti BOK csarnokban tartott nagygyűlésen jelentette be, hogy az online „szabadságharcosok” létszáma már tízezer fő, és céljuk januárra a százezres közösség elérése. A harcosok feladata a kormány üzeneteinek felhangosítása a közösségi médiában, főként a Facebookon – egyfajta „kommenthadseregként” segítve a Fidesz kommunikációját. A bejelentést követően a kormánypárt támogatói csoportokat szerveztek, tréningeket tartottak, és a tagság toborzása megkezdődött. A digitális hadsereg ötlete nem új keletű (a Fidesz 2019 óta milliárdokat költ online jelenlétére), de most központi kampányesemény keretében emelték magasabb szintre.
Elítélt pedofil a nyitóeseményen – botrány Heves megyében
Már a Harcosok Klubja nyitórendezvényét is botrány övezte. A BOK csarnokban tartott május 18-i eseményen – ahol Orbán Viktor a frissen toborzott digitális harcosokhoz intézett beszédet – feltűnt a közönség soraiban egy jogerősen elítélt pedofil. Az illető, S. Tamás György Ivádon élő férfi, akit 2016-ban egy 12 év alatti gyermek elleni szexuális erőszakért ítéltek börtönbüntetésre. A jelenlévők között fotók tanúsága szerint ott ült Ivády Zsolt, Ivád fideszes polgármestere is, épp S. Tamás György közelében. A hír gyorsan nyilvánosságra került: a 444.hu tényfeltáró cikke fotóval igazolta, hogy a hevesi küldöttség a kompromittált férfit is magával vitte a rendezvényre. Egyelőre nem tudni, ki és milyen megfontolásból hívta meg vagy engedte be a férfit a zártkörűre tervezett eseményre – a sajtó rákérdezett erre, de egyértelmű válasz nem érkezett.
Párton belüli reakciók: kilépés és kizárás
A leleplezés politikai földrengést okozott helyi Fidesz-körökben. Ivády Zsolt, Ivád polgármestere a botrány nyomán bejelentette, hogy kilép a Fideszből. A politikus – aki a jelek szerint együtt jelent meg a rendezvényen az elítélt személlyel – közleményében hibának nevezte a történteket, és jelezte: függetlenként folytatja tovább polgármesteri munkáját, mert így tud a legtöbbet segíteni a pártjának is. A kormánypárt országos szinten is igyekezett azonnal kezelni az ügyet. Horváth László, a térség fideszes országgyűlési képviselője és kormánybiztos – akinek Facebook-posztjából tulajdonképpen kiderült S. jelenléte – azt nyilatkozta, hogy „intézkedett”, és kizárták a pedofíliáért elítélt férfit az önkéntesek közül. Horváth a saját közösségi oldalán úgy fogalmazott: „Ha a mai sajtóhír igaz, akkor ez a személy nem kívánatos a soraink között.” Ennek megfelelően a férfit eltávolították a Harcosok Klubja aktivistái közül, és a Fidesz igyekszik hangsúlyozni, hogy nem tudtak a bűnügyi előéletéről. A történtek kínos helyzetbe hozták a kormánypártot, hiszen a Fidesz az elmúlt években a „gyermekvédelmi” kampányával éppen a pedofil bűnelkövetők elleni szigorú fellépést hirdette – ezzel éles ellentétben áll, hogy egy ilyen személy a saját rendezvényükre beférkőzhetett.
Érdekesség, hogy az elítélt férfi nem először bukkant fel fideszes eseményen: a 444 információi szerint alig egy héttel korábban Szijjártó Péter külügyminiszter egyik fórumán is a vendégek között volt ugyanez a személy. Vagyis a jelek szerint nem egyszeri véletlenről van szó, hanem a férfi aktív kapcsolatban lehetett a helyi Fidesz-közeggel. Ez magyarázatot adhat arra, miként kerülhetett be a Harcosok Klubja zártkörű induló rendezvényének közönségébe is.
Ellenzéki visszhang és vádak a kommenthadsereg kapcsán
Az ügy gyorsan a politikai csatározások középpontjába került. Az ellenzék és a kormánykritikus sajtó nem mulasztotta el kihangsúlyozni az eset súlyosságát és iróniáját. Magyar Péter, a nemrég alakult Tisza Párt elnöke (és a kormány egyik hangos bírálója) a Facebookon például így reagált: „Miniszterelnök úr, tényleg pedofil bűnözőkkel akar a honfitársai ellen harcolni?” – utalva arra, hogy Orbán éppen a saját „harcosaival” hirdetett meg küzdelmet politikai ellenfelei ellen. Pottyondy Edina humorista és publicista szintén gúnyos hangnemben kommentálta a történteket. Szerinte „valami megmagyarázhatatlan fideszes babona”, hogy a hevesi különítmény tagjai közé egy elítélt pedofilt is beválogattak. Pottyondy a Harcosok Klubja indulását korszakhatárnak nevezte – szerinte nem csak az ötletek és a teljesítmény fogytak el a Fidesznél, hanem lassan a mozgósítható tömeg is; erre utal szerinte, hogy „a rohamosztagos küldöttségnek tagja volt egy elítélt pedofil bűnöző is”.
A kormánykritikus médiában számos cikk és bejegyzés jelent meg a témában. Akadt olyan ellenzéki portál, amely szenzációs címmel számolt be: „Itt a bizonyíték: börtönviselt pedofil bűnözők bújnak meg Orbán Viktor harcosai között”. Ebben a cikkben többes számban, általánosítva fogalmaztak, azt sugallva, hogy a Fidesz trollhadseregében más bűnözői múltú figurák is megbújhatnak. Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció politikusa szintén élesen bírálta a Harcosok Klubja koncepcióját – szerinte „Orbánék a saját állampolgáraik ellen harcolnak”, és a mostani eset is azt mutatja, hogy a társadalomnak elege van a háborús retorikából (utalt a kormányzat folytonos „harcolására” minden vélt ellenséggel)
Tények és pletykák szétválasztása
Fontos tisztán látni, mi bizonyított és mi csupán feltételezés. Ami tény: egy pedofil bűncselekményért elítélt személy ténylegesen részt vett a Fidesz Harcosok Klubja rendezvényén – ezt fotók és több sajtóorgánum megerősítette. Az is tény, hogy a Fidesz egyik polgármestere emiatt kilépett a pártból, a szóban forgó férfit pedig – miután a múltjára fény derült – eltávolították az aktivisták közül. Az azonban jelenleg nem bizonyított, hogy a kommenthadseregben rajta kívül más, bűnügyi háttérrel rendelkező személyek is szervezetten részt vennének. A nyilvánosságra került eset egyedi, konkrét esetre vonatkozik. Az ellenzéki szereplők és médiumok nyilatkozatai – például Magyar Péter vagy a Nyugati Fény cikke – politikai állásfoglalások és következtetések, amelyek általában erősítik fel az ügyet (érthetően élve a kínálkozó támadási felülettel). Ezeket érdemes fenntartásokkal kezelni, mivel a többes szám használata vagy a további „bújkáló” bűnözőkről szóló utalások egyelőre nem támaszthatók alá konkrét bizonyítékokkal.
A másik oldalról a kormánypárti sajtó is megszólalt: a Pesti Srácok például arról írt, hogy a Harcosok Klubja indulását dezinformációs lejáratókampány kíséri. Rámutattak, hogy hamis „Harcosok Klubja Kódex” kezdett terjedni az interneten, amelyet a tényellenőrzők álhírnek minősítettek. Ez is mutatja, hogy a tematika körül számos hír és álhír keveredik. A mostani botrány így egyszerre szolgál tanulságokkal mindkét oldal számára: a Fidesznek alaposabban kell szűrnie, kiket enged be a támogatói köreibe, az ellenzéknek pedig óvatosan kell bánnia az általánosításokkal és megalapozatlan vádakkal.
Összefoglalva, valóban történt egy súlyos eset, amelyben egy bűnözői múltú személy felbukkant a Fidesz online harcosai között. Ezt a tényt a független sajtó feltárta, a kormánypárt pedig elismerte és lépett az ügyben. A jelenség tágabb kiterjedésére utaló megbízható információ jelenleg nincs – tehát nincs bizonyíték rá, hogy a „Harcosok Klubja” tömegesen vonzana bűnelkövetőket. Ugyanakkor a politikai kommunikációban az ügy szimbólummá vált: az ellenzék a kormánypárt képmutatását hangsúlyozza a gyermekvédelem kontra pedofil „harcos” ellentéttel, míg a Fidesz igyekszik bagatellizálni az esetet, egyedi kisiklásként beállítva. A tények és feltételezések szétválasztása ebben az ügyben különösen fontos. A választók számára közérthetően kell bemutatni, mi történt bizonyíthatóan, és mi az, ami csupán politikai narratíva vagy pletyka. Az eddigi adatok alapján az ügy inkább egy kínos botlás a Fidesz digitális kampányában, semmint egy szervezetten bűnözőket alkalmazó hálózat lelepleződése – de a történet fejleményei (és esetleges további hasonló leleplezések) a jövőben még alakíthatják a Harcosok Klubja megítélését.
Források: A Telex, a 24.hu, a 444.hu, az Index, a HVG és más sajtóorgánumok tudósításai alapján gyűjtött információk, valamint politikusok nyilvános nyilatkozatai és közösségi médiás bejegyzései.
Frissítés:
Az elmúlt napokban jelentős közéleti visszhangot váltott ki, hogy a Fidesz által életre hívott Harcosok Klubja egyik rendezvényén Menczer Tamás kommunikációs igazgató közös fotót készített Ökrös Leventével. Ökrös korábban egy olyan hálózat központi figurájaként vált ismertté, amely idős embereknek kínált ingyenes egészségügyi állapotfelméréseket, majd ezek alapján drága, több százezer forintos „közérzetjavító” termékeket értékesített számukra. A Válasz Online és az Átlátszó is beszámolt arról, hogy Ökrös több olyan céget vezetett, amelyek kapcsolatban álltak az Alternativeshop nevű vállalkozással, amelynek reklámarca volt többek között Gáspár Győző és Nagy Feró is.
A Harcosok Klubja célja, hogy „digitális honvédekből” álló közösséget építsen, akik aktívan támogatják a kormány politikáját. A klub rendezvényein való részvétel és a közös fotók készítése azonban kérdéseket vet fel a résztvevők hátterével kapcsolatban. Ökrös Levente korábban már több alkalommal is feltűnt kormányközeli személyiségek társaságában, többek között Orbán Viktorral, Németh Szilárddal és Gáspár Győzővel is készült közös fotója.
Az eset rávilágít arra, hogy a politikai rendezvényeken való részvétel és a közös fotók készítése során fontos lenne alaposabban megvizsgálni a résztvevők hátterét, különösen akkor, ha korábban vitatott tevékenységekben vettek részt. A Harcosok Klubja esetében ez különösen fontos, hiszen a klub célja a közösségépítés és a politikai támogatás erősítése.
A történtek kapcsán érdemes lenne átgondolni, hogy milyen mechanizmusokkal lehetne biztosítani, hogy a politikai rendezvényeken való részvétel során ne kerüljenek előtérbe olyan személyek, akik korábban vitatott tevékenységekben vettek részt, és ezzel ne árnyékolják be a rendezvények célját és hitelességét.