Arold Péter segített az angol Wiki
Szóval Khelif nem tegnap kezdett öklözni a nők között és előtte sem a férfiak között versenyzett.
Imane Khelif, 1999. május 2-án született, algériai ökölvívó. Algériát képviselte a 2020-as nyári olimpián Tokióban és a 2024-es nyári olimpián Párizsban.
Khelif egy vidéki faluban nőtt fel Tiaret tartományban, Algéria északnyugati részén. Eredetileg focizott, mielőtt áttért az ökölvívásra. Korai éveiben egy szomszédos faluba kellett utaznia edzésre, és hulladékfémet árult, hogy meg tudja fizetni a buszjegyet. Azt mondta, hogy apja eleinte nem engedte, hogy részt vegyen a sportban, mert „nem helyeselte, hogy lányok ökölvívjanak”.
2018–2021: Karrierkezdetek és olimpiai debütálás
A 2018-as AIBA női ökölvívó világbajnokságon Khelif a 17. helyen végzett a női könnyűsúlyú versenyszámban, miután az első fordulóban Karina Ibragimova kiejtette. A 2019-es AIBA női ökölvívó világbajnokságon a 33. helyen végzett a női könnyűsúlyú versenyszámban, miután az első fordulóban Natalia Shadrina kiejtette.
2021 márciusában aranyérmet nyert az Isztambul Boszporusz Nemzetközi Ökölvívó Tornán, miután a női könnyűsúlyú versenyszám döntőjében legyőzte Anasztaszija Belyakovát.
Algériát képviselte a 2020-as nyári olimpián a női könnyűsúlyú versenyszámban, ahol az írországi Kellie Harrington győzte le a negyeddöntőben.
2022: IBA-bajnokság döntője és boksz sikerek
2022 februárjában Khelif aranyérmet nyert a Strandja Emléktornán, miután a női 63 kg-os versenyszám döntőjében legyőzte Nataliya Sychugovát.
Khelifet Algéria zászlóvivőjévé választották a 2022-es IBA női ökölvívó világbajnokságon. A tornán ő lett az első algériai női ökölvívó, aki elérte a döntőt, miután legyőzte Chelsey Heijnent. A döntőben Amy Broadhurst győzte le, így második helyen végzett. Később abban az évben Khelif további sikereket ért el, aranyérmet nyert a Mediterrán Játékokon és az Afrikai Amatőr Ökölvívó Bajnokságon.
2023: IBA-bajnokság kizárása
2023 márciusában Khelif az aranyéremért küzdött az IBA női ökölvívó világbajnokság döntőjében; azonban kizárták, mert nem felelt meg a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) jogosultsági kritériumainak. Az Algériai Olimpiai Bizottság szerint Khelifet orvosi okok miatt zárták ki; későbbi jelentések szerint tesztoszteronszintje túl magas volt a versenyzéshez.
2023-ban az IBA elnöke, Umar Kremlev azt mondta az orosz TASS hírügynökségnek, hogy a kizárás oka az volt, hogy DNS-tesztek „bebizonyították, hogy XY kromoszómáik vannak”.
A The Washington Post szerint „továbbra sem világos, milyen szabályokat nem teljesítettek Khelif és Lin Yu Ting 2023-ban, amelyek a kizárásukhoz vezettek”, továbbá azt írták, „soha nem volt bizonyíték arra, hogy Khelif XY kromoszómákkal vagy megemelkedett tesztoszteronszinttel rendelkezett volna”.
Az IBA nem hozta nyilvánosságra a tesztelési módszertant, állítva, hogy „a részletek bizalmasak maradnak”. Gianluca Aimaretti endokrinológus, bár nem látta Khelif klinikai feljegyzéseit, elismerte azokat a ritka patológiás eseteket, amikor XY kromoszómák nőnél is előfordulhatnak.
Javasolták, hogy Khelif „veleszületett betegséggel születhetett, amely nemi differenciálódási zavart okozott”. Akkor Khelif azt mondta, hogy az ítélet azt jelenti, hogy „olyan jellemzőim vannak, amelyek miatt nem bokszolhatok nőkkel”, de azt mondta, hogy áldozata egy „nagy összeesküvésnek” ezzel a kizárással. Kezdetben a Sport Döntőbírósághoz fellebbezett, de később visszavonta.
Július 31-én, a 2023-as döntésükre hivatkozva az IBA kijelentette, hogy Khelif és mások
„nem estek át tesztoszteronvizsgálaton, hanem egy külön és elismert tesztnek vetették alá őket, amelynek részletei bizalmasak maradnak”, viszont versenyelőnyük volt a többi női versenyzővel szemben”.
Másnap a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) kiadott egy saját nyilatkozatot válaszul, amelyben az IBA döntését „hirtelennek és önkényesnek” nevezte, és „bármilyen eljárás nélkülinek”. Azt is kijelentették, hogy:
Az IBA jegyzőkönyvei szerint, amelyek elérhetők a weboldalukon, ezt a döntést eredetileg csak az IBA főtitkára és vezérigazgatója hozta meg. Az IBA igazgatósága csak később ratifikálta, és csak ezután kérték, hogy dolgozzanak ki egy eljárást hasonló esetek kezelésére a jövőben, és tükrözzék azt az IBA szabályzataiban. A jegyzőkönyvek azt is mondják, hogy az IBA-nak „világos eljárást kell kidolgoznia a nemi tesztelésre”.
2023 júliusában, négy hónappal az IBA-bajnokság kizárása után, Khelif képviselte Algériát az Arab Játékokon, ahol aranyérmet nyert a női váltósúlyú versenyszámban.
- 2023 novemberében bejelentette, hogy profi lesz. Első profi meccsére Szingapúrban került sor abban a hónapban.
- 2024: Nyári Olimpia
2024 januárjában Khelif UNICEF nemzeti nagykövetté vált.
Az IBA olimpiai státuszát 2023 júniusában visszavonták, kormányzati problémák és észlelt bírói és játékvezetői korrupció miatt. Ennek eredményeként a 2024-es nyári olimpián a párizsi boksz eseményeket a NOB párizsi 2024-es boksz egysége kezelte. A NOB, az IBA-tól eltérő szabályokat használva, engedélyezte Khelif részvételét Párizsban, megerősítve, hogy megfelel minden szükséges jogosultsági és orvosi előírásnak az eseményre. A NOB kijelentette, hogy Khelif nő a útlevele szerint, és azt mondta, hogy minden sportoló, aki Párizsban versenyez, megfelel a verseny jogosultsági és belépési szabályainak.
Khelif 2024. augusztus 3-án a negyeddöntőben a magyar Hámori Lucával fog küzdeni.
A női 66 kg-os versenyszám második fordulójában 46 másodperccel a meccs kezdete után legyőzte az olasz Angela Carinit, amikor Carini visszalépett két erőteljes ütés után, erős orrfájdalomra hivatkozva.
Carini szerint „igazságtalan” volt Khelif ellen küzdeni. Emiatt Khelif online visszajelzések hullámát kapta azoktól, akik megkérdőjelezték nemét. Az Algériai Olimpiai Bizottság (COA) megvédte Khelifet, az ellene irányuló reakciókat „etikátlannak” és „alaptalan propagandának” nevezte. A COA kijelentette, hogy megtették az összes szükséges intézkedést Khelif védelme és versenyzési jogának biztosítása érdekében.