Egy antarktiszi jégmagból fognak jósolni

Sciencealert – Az Antarktiszon fúrt 2800 méteres jégmag a Föld klímájának több mint egymillió éves megszakítatlan idővonalát tartalmazhatja.

Az EPICA kutatói úgy vélik, hogy a jégmag legfelső 2480 métere 1,2 millió évre visszamenő klímaadatokat hordoz. A mélyebb rétegek akár a prekvaterner időszakból is származhatnak, több mint 2,5 millió évvel ezelőttről.

Az új jégmag segíthet megérteni az üvegházhatású gázok és a globális hőmérséklet közötti összefüggéseket, valamint azokat az időszakokat, amikor a Föld glaciális ciklusai meghosszabbodtak. Ez az időszak jelentős kihívásokat jelentett az emberi túlélés szempontjából. A kutatás helyszíne, Little Dome C, vastag, rétegzett jégszerkezetének köszönhetően ideális fúrási terület volt.

A jégmagok olyan értékes információkat nyújtanak, amelyek hozzájárulhatnak a jelenlegi klímaválság megértéséhez.

Az új, Kelet-Antarktiszból származó fúrás egy olyan időszakot fed le, amikor a Föld eljegesedési ciklusai megmagyarázhatatlanul meghosszabbodtak, valamikor 900 000 és 1,2 millió évvel ezelőtt.

A fúrások során egy izotópos elemző rendszer szinte valós időben képes volt leolvasni a glaciális és interglaciális ciklusokat, ahogy minden egyes jégmagszakasz a felszínre került. Ezért állítanak ilyen nagy dolgokat az EPICA tudósai már az elemzések korai szakaszában.

Jelenleg az antarktiszi jégpajzs a bolygónk jégtömegének 90%-át tartalmazza. Egy ilyen fúrás, közvetlenül a belsejéből, feltárhatja, hogyan vált a Föld legdélibb kontinense édesvizünk legnagyobb tárolójává.

Richard Alley, klímakutató, aki nem vett részt a legutóbbi fúrásban, a következőket mondta az EPICA jégmagjáról: „Ez valóban, valóban elképesztően fantasztikus.”

„Csodálatos dolgokat fognak megtudni” – jósolta Alley.

Címlapfotó: generált illusztráció

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.