Lezuhant a Magyar Honvédség egyik JAS 39 Gripen vadászgépe hétfő délelőtt Szolnok térségében. A pilótának sikerült katapultálnia, életben van. A baleset pontos oka egyelőre nem ismert.
Magyar Péter miniszterelnök hétfő délelőtt jelentette be, hogy egyelőre ismeretlen körülmények között lezuhant a Magyar Honvédség egyik Gripen vadászgépe Szolnok mellett. Közlése szerint a pilóta sikeresen katapultált, a baleset körülményeinek vizsgálata pedig megkezdődött.
Nem sokkal később Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter is tájékoztatást adott a történtekről. Elmondása szerint a pilóta életben van, és a mentők ellátják. A jelenlegi információk alapján más személy nem sérült meg. A miniszter szerint a pilóta arra is törekedett, hogy a meghibásodott repülőgép honvédségi területen érjen földet, ezzel csökkentve annak veszélyét, hogy civilek kerüljenek veszélybe.
Azt egyelőre nem közölték, hogy milyen műveletet vagy repülési feladatot hajtott végre a Gripen, amikor a probléma bekövetkezett, és arról sincs még hivatalos információ, hogy műszaki meghibásodás vagy más körülmény vezetett-e a balesethez.
A Magyar Honvédség vizsgálja az esetet. A következő órákban várhatóan további részleteket közölnek a pilóta állapotáról, a repülőgépről és a baleset körülményeiről.
Cikkünket az új információk megjelenésekor frissítjük.
Frissítés:
az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint a katapultált Gripen-pilóta állapota stabil. A Honvédség hivatalos közlése szerint életben van, a mentők ellátják.
Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter azt is közölte, hogy a pilóta a jelek szerint mindent megtett azért, hogy a bajba került gép honvédségi területen érjen földet, így civil területen nem történt személyi sérülés és a civil infrastruktúrában sem keletkezett kár. A helyszínen a lezuhant gép kigyulladt, nagy fekete füst volt látható, a tűzoltók nagy erőkkel vonultak ki.
A baleset oka továbbra is ismeretlen, a hivatalos vizsgálat folyamatban van; műszaki hibáról vagy más konkrét okról egyelőre nincs hiteles közlés.
A Magyar Honvédség hivatalos közleménye
Frissítés:
Az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint a katapultált pilóta állapota stabil, és megfigyelés céljából mentőhelikopterrel kórházba szállították.
Új részletként több forrás arról számol be, hogy a gép a levegőben kigyulladhatott, és a pilótát egy másik vadászgép személyzete figyelmeztette a lángokra.
A honvédelmi miniszter közlése szerint a pilóta mindent megtett azért, hogy a gép honvédségi területen érjen földet. Civil sérült nincs, és civil infrastruktúrában sem jelentettek kárt.
Újabb információk birtokába jutottunk
A pilóta hidraulikai meghibásodást észlelhetett, és kényszerleszállással próbálkozott, de a gép egyik futóműve nem nyílt ki. Ezt azonban egyelőre nem erősítette meg hivatalosan a Honvédség, ezért a baleset okaként még nem lehet tényként kezelni.
Egy másik, szintén nem hivatalos értesülés szerint a Gripen kötelékben repült, amikor a társgép pilótája észlelte, hogy a gép lángol, és rádión figyelmeztette a pilótát. A beszámoló szerint a gép riasztási feladatból tért vissza, üzemanyaggal és fegyverzettel a fedélzetén.
A pilóta állapota továbbra is stabil. Mentőhelikopterrel kórházba szállították megfigyelésre. A hivatalosan megerősített információ továbbra is az, hogy más nem sérült meg, civil infrastruktúrában nem keletkezett kár, a baleset okának szakértői vizsgálata pedig folyamatban van.
Legújabb információk
A legfontosabb fejlemény, hogy a pilóta sérülése súlyosabb annál, mint amit a korábbi „stabil állapot” alapján tudni lehetett: a katapultálás során gerincsérülést szenvedett, és műtét vár rá. Budapestre, a Honvédkórházba szállították. Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter ugyanakkor azt közölte, hogy a pilóta jól van.
A Honvédség már a baleset előzményeiről is részletesebben beszélt. A Gripen egy másik géppel egy-egy elleni légiharc-gyakorlatot végzett, amikor hibajelzés érkezett a fedélzetről. A gép már nem tudott visszatérni Kecskemétre, ezért a kísérő Gripen segítségével Szolnok felé indult. Sándor Zsolt vezérezredes szerint a meghibásodott gép fedélzeti műszerezettsége kiesett, ennek ellenére a pilótának sikerült eljutnia a repülőtérig. A leszállás utolsó szakaszában történt az a további esemény, amely miatt végül katapultálnia kellett. A gép ezt követően kisodródott és kigyulladt.
A baleset pontos okát továbbra sem állapították meg. A hidraulikarendszer meghibásodásáról és a futómű problémájáról megjelent információk egyelőre nem hivatalosak. A Honvédség arra kért mindenkit, hogy ne találgasson. A fekete doboz kiértékelése még hátravan, és várhatóan svéd szakértők is bekapcsolódnak a vizsgálatba.
Új intézkedés is született: a Magyar Honvédség felfüggeszti a Gripenek kiképzési repüléseit a vizsgálat eredményéig. A légvédelmi készenléti szolgálatot ugyanakkor továbbra is ellátják a gépek.
Az is kiderült, hogy a lezuhant Gripen szolgálati konfigurációban repült, levegő-levegő rakéták és gépágyúlőszerek voltak rajta. A tűzoltók körülbelül öt percen belül megkezdték az oltást, így sikerült megakadályozni a nagyobb károkat. Civil sérült továbbra sincs.
A legfrissebb részletes összefoglaló és a honvédelmi vezetés tájékoztatása
Cimlapfotó: Gripen vadászgép a börgöndi légiparádén. Fotó: Arold Péter APEV Média


















