Szarmata sírokat találtak a Móra Ferenc Múzeum régészei a Szeged-Csanádi Egyházmegye leendő oktatási és sportkomplexumának két készülő műfüves focipályájának helyén Mórahalmon – közölte a közgyűjtemény régészeti osztálya közösségi oldalán pénteken.
A Csongrád-Csanád vármegyei kisvárosban készülő két műfüves focipálya földmunkái során sírok, gödrök és árkok kerültek elő. A lelőhelyen a 3. század végén temetkező szarmaták sírjait találták meg a régészek, amelyek jellemzően már bolygatottak voltak, így a csontok többnyire másodlagos helyzetben kerültek elő. Több esetben megfigyelhető volt, hogy az elhunytakat rönkkoporsóba helyezték el, amelyek két részét koporsókapcsok tartották össze.
A sírokban kerámiadények, orsógombok, vaskések és egyéb használati eszközök is voltak, emellett a viselethez kapcsolódó tárgyak, például borostyán- és színes üveggyöngyök, valamint a ruházat összefogására szolgáló vasfibula is előkerült.
A terület érdekessége egy betonbunker, amely az 1952 és 1955 között kiépített, Déli Védelmi Rendszer, közismertebb nevén a „Rákosi-vonal” része volt. A rendszer célja az ország védelme volt egy esetleges jugoszláv támadással szemben. A „magyar Maginot-vonalnak” is nevezett védvonal mintegy 630 kilométer hosszan húzódott a déli határon, Szegedtől az Őrségig. Csongrád megyében 21 bunker épült ebben az időszakban.
- Halálos tömegszerencsétlenség az M1-esen: nyolcan vesztették életüket Töltéstava térségébenNyolc ember életét követelte az a láncreakció-szerű balesetsorozat, amely ma reggel történt az M1-es autópályán, Töltéstava közelében. Az országhatár felé vezető oldalt teljes szélességében lezárták. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a tragédia az autópálya 115-ös kilométerszelvényében kezdődött, ahol egy gyümölcsöt szállító kamion eddig tisztázatlan okokból munkagépekkel ütközött. Kigyulladt a kamion, a sofőr meghalt Az ütközés következtében
- Tovább gyűrűzik az azbesztbotrány: Több mint 250 magyar település, köztük számos zalai helyszín is érintettEgy friss közérdekű adatigénylésnek köszönhetően nyilvánosságra kerültek azok a hivatalos fuvarozási adatok, amelyek pontos képet adnak az Ausztriából érkező, potenciálisan azbeszttel szennyezett kőzúzalék útjáról. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által kiadott EKÁER-adatok alapján 2015 és 2026 között több mint 250 hazai településre érkezett szállítmány a botrányban érintett négy osztrák bányából (Badersdorf, Bernstein, Pilgersdorf és
- Összehangolt razzia Fejér és Pest vármegyében: Lecsaptak a „DELTA” akcióbanEgy enyingi família három felnőtt tagját, valamint a szülők kamasz lányát kapcsolták le a rendőrök egy összehangolt akcióban. A rokonok két felső kapcsolatát, valamint egy fogyasztót Érden fogtak el. A műveletben a TEK is részt vett – közölte a rendőrség a honlapján. Több mint száz rendőr szimultán akciója, öt helyszín, hét gyanúsított, valamint milliókat érő
- Kisiklott 2Vitézy Dávid hivatalosan is átvette a közlekedési tárca vezetését, azonban első miniszteri napját máris egy súlyos vasúti baleset árnyékolta be. A politikus Facebook-bejegyzésében közölte: éppen Lázár Jánostól vette át a minisztérium irányítását, amikor értesítették a Békés InterCity gyomai kisiklásáról. A balesetben két ember sérült meg. „A kisiklott vonaton 1 fő könnyű, 1 fő súlyos személyi
- Kisiklott!Súlyos vasúti baleset történt csütörtök délután Gyoma térségében: kisiklott a Keleti pályaudvarról Lőkösházára tartó Békés InterCity több kocsija. Az első információk szerint két utas megsérült, egyikük súlyos sérüléseket szenvedett. A balesetben érintett járat a 12:10-kor Budapestről induló Békés InterCity (IC 7404) volt. A mozdonyból és öt kocsiból álló szerelvényből négy kocsi hagyta el a síneket






















